flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
19
quantity
Product details
Category
Function GeneratorsFY6900 20/30/40/50/60/80/100MHz DDS Function Signal Generator Dual Channels Arbitrary Waveform Generator Frequency CounterFeatures:1. The display interface adopts 2.4-inch TFT color , which makes the operation more intuitive and convenient.2. The instrument USES direct digital frequency synthesizer (DDS) technology to provide stable, accurate, pure and low-distortion signals.3. Rich keyboard shortcuts and graphical user interface simplify each operation, easy to operate.4. Surface mount technology can improve anti - interference and service life.5. The instrument USES A 14-bit high D/A conversion chip (5Vpp output quantization error less than 1mV), A sampling rate of 250MSa/s, and A vertical resolution of 14bit.6. Various modulation types: AM, FM, PM, ASK, FSK and PSK modulation.7. Scanning function: four properties of the scannable signal, including frequency, amplitude, offset and duty cycle; It has two kinds of Linear and Logarithm scanning type; Scanning time: 0.01S-9999.99S; Up, down and round trip scanning directions.8. VCO function (voltage control output): it can be realized by external input signal: voltage control frequency, voltage control amplitude, voltage control offset, voltage control duty ratio and PWM modulation.9. Function of 100M frequency meter: it can measure frequency, period, pulse width and duty ratio. The frequencies that work are 100MHz and Min. Frequency behavior: 0.01 Hz.10. Counter function: there are 2 coupling measurement modes, including DC coupling and AC coupling. This design can solve the inaccurate problem of ac coupling.11. Output short circuit protection: when the load short circuit, all channels can work for more than 60 seconds.Specification:Item Type: Signal GeneratorMaterial: PlasticModel: FY6900-20M,FY6900-30M,FY6900-40M,FY6900-50M,FY6900-60M,FY6900-80M,FY6900-100MFrequency parameterFrequency Range:Sine wave: 0Hz~20M~30M~40M~50M~60M~80M~100MHzSquare wave: 0Hz~15M~25M~25M~25M~25M~25M~25MHzTriangle wave: 0Hz~10MHzSawtooth wave: 0Hz~10MHzFrequency range of arbitrary waves: 0 ~ 10MHzTTL / CMOS digital wave range: 0~10MHzMinimum width adjustment of pulse wave: 20nsHey. Frequency resolution: 1Hz (0.000001Hz)Frequency error: (+/-) 20ppmFrequency stability: (+/-) 1ppm / 3 hoursWaveform parameters:Waveform types: sine wave / triangle wave / square wave / sawtooth wave, Lorentz pulse wave and arbitrary waveform.Arbitrary wave non-volatile storage (64): 64 user-defined arbitrary waveforms can be storedWaveform length: 8192Points (4K points) x14BitsSampling rate: 250MSa / sVertical resolution: 14 bitsSine wave:<;1MHz); 45dBc (1MHz 20MHz ~)<;0.5% (20dB to 20Hz to 20dBm)Square wave<;5V)Overshoot: 5%Duty cycle adjustment range: 0.1%~99.9%Sawtooth waveLinear: 98% (0.01Hz~10KHz)Pulse wavePulse width adjustment range: 10nS~1STTL outputFlat rise/fall time: 10nsFlat range: > 3VppFanout: > 8 TTL loadCMOS output<;0.3 VHigh level: 1V~12V level rise/fall time: 18nsOutput parameters:Amplitude range (peak-to-peak):Frequency 5MHz: 1mVpp-24Vpp5MHz10MHz frequency > 20MHz: 1mVpp-5VppAmplitude resolution: 1mVAmplitude stability: (+/-) 0.5% / 5 hoursAmplitude flatness: (+/-) 5% (<;10MHz); (+/-) 10% (> 10MHz)Waveform output:Output impedance: 50 (+/- 10%) (typical)Protection: All signal outputs can work above 60s in case of load short circuitDC offset:Offset adjustment range:Frequency 20MHz: ±10VFrequency > 20MHz: ±2.5VOffset resolution: 0.01VPhase adjustment range: 0~359.99°Phase resolution: 0.01°External measurement:Frequency measurement range: GATE-TIME = 1S 1Hz-60MHzInput voltage range: 2Vpp~20VppCounting range: 0~4294967295Count: manualRegular measurement: 20ns resolution, maximum measurable 40sScanning function:Scan mode: linear scan, logarithmic scanScanned objects: frequency, amplitude, offset, and duty cycleScan time: 0.01s-999.99S / stepFrequency setting range: starting point and ending point can be set freelyFrequency sweep range: determined by scan parameter settingsGeneral parameters:RAMQuantity: 20Location: M0~M20interfaceInterface mode: use USB to serial interfaceCommunication rate: 115200bpsProtocol: Using the command line, the protocol is commonpower supplyVoltage range: AC 100~240VDisplay type: 2.4in TFT color displayAmbient temperature: 0~40 °C<;80%Package Included:1 x Signal Generator1 x USB Cable1 x Power Cable1 x BNC-BNC Cable2 x BNC-Clip Cable==========Battery Included : NoHigh-concerned chemical : NoneModel Number : FY6900DIY Supplies : ElectricalCertification : Display Size : 2.9 Inches & UnderType 1 : Signal GeneratorDisplay Size : 2.4 inchesResolution Ratio : 320*240Channels : Dual-channelsSampling Rate : 250MSA/sVertical Resolution : 14bitsPreset Waveform : Sine, square, rectangular, trapezoidal , triangular , pulse wave, ascending sawtooth wave, descending sawtooth wave, step wave, trapezoidal pulse wave, Cinke pulse, narrow pulse wave, noise wave, exponential rise, exponential decline, ECG, Lorentz pulse wave, multi-audio wave, CMOS (0-12V), four-channel TTL level and DC voltage, etc;Memory bit : 64 GroupsWaveform length : 8192Points (4K points) x14BitsAmplitude resolution : 1mVOutput impedance : 50 (+/- 10%) (typical)Offset resolution : 0.01VPhase adjustment range : 0~359.99°Input voltage range : 2Vpp~20VppCounting range : 0~4294967295Scan mode : linear scan, logarithmic scanScan time : 0.01s-999.99S / stepPower Supply : AC100 -240V,AC 100~240VDisplay : 2.4in TFT Color DisplayAmbient Temperature : 0~40 °C